Hroznový sirup

Hroznový sirup recept

Pokud máte přebytek vinných hroznů, zkuste si doma připravit recept na zdravý, chutný a osvěžující domácí hroznový sirup.

Ingredience na hroznový sirup:
    • vinné hrozny červené nebo bílé

Na 1 litr šťávy:

  • 1,5 kg cukru
  • 6 g kyseliny citrónové
Příprava receptu na hroznový sirup:
Vinné hrozny dobře omyjeme, bobule obereme, zbavíme důkladně třapin a rozmačkáme. Drť necháme několik hodin odležet v chladné místnosti, nesmí ale nakvasit. Šťavu z hroznové drti můžeme získat ještě snadněji a rychleji, když drť opatrně zahříváme (nejlépe ve vodní lázni) za občasného promíchání na teplotu asi 75 stupňů a při této teplotě udržujeme 10 – 15 minut. Horkou drť prolisujeme lisem na ovoce. Potom jí můžeme nechat ještě překapat přes plátýnko nebo plátěný sáček. Čirou šťávu smícháme s cukrem a kyselinou citrónovou, přihřejeme za občasného zamíchání na 85 stupňů a hned nalijeme do lahví. Lahve s hroznovým sirupem uzavřeme, položíme nebo obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.
Poznámka k přípravě hroznového sirupu
Ovocné sirupy vyrábíme z čirých ovocných šťáv, cukru a kyseliny citrónové. Vysoký podíl cukru v sirupu (60%) nám zajistí jeho trvanlivost bez další konzervace. Chceme-li však připravit hroznový sirup s nižší energetickou hodnotou, dávku cukru snížíme a sirup musíme sterilovat. Více o sterilaci a přípravě sirupů naleznete níže.
Související články a recepty:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *