Rybízový sirup
Když je sezóna rybízu v plném proudu a vy už jste přejedení rybízových koláčů, máte hotovou marmeládu a jiné zavařeniny, určitě stojí za zkoušku připravit si rybízový sirup za studena. Je to jednoduchý a rychlý recept, na který navíc můžeme použít všechny druhy rybízu od bílého až po černý. Sirup z rybízu by určitě stál za více pozornosti, a to nejen kvůli jeho výborným chuťovým vlastnostem, ale i pro blahodárné účinky rybízu na náš organismus.
Recept na rybízový sirup
- dobře vyzrálý červený rybíz nebo směs bílého, červeného a černého rybízu
Na 1 kg šťávy :
- 1,5 kg cukru
- 3 g kyseliny citrónové
Příprava rybízového sirupu za studena:
Rybíz opereme, otrháme od třapin, částečně rozmačkáme, odvážíme, zalijeme převařenou vodou (na 1 kg 3/4 l vody) a necháme 12 hodin stát.
Potom necháme směs překapat přes plátěný sáček nebo přes plátýnko.
Čirou šťávu odvážíme, smícháme s cukrem a kyselinou citrónovou a hned nalijeme do čistých, suchých lahví. Lahve uzavřeme vyvařenými korkovými zátkami nebo škoubovacími uzávěry a uskladníme v temnu a chladu.
Tipy, rady a postupy při přípravě rybízového sirupu
Ovocné sirupy vyrábíme z čirých ovocných šťáv, cukru a kyseliny citrónové. Vysoký podíl cukru v sirupu (60%) nám zajistí jeho trvanlivost bez další konzervace. Chceme-li však připravit rybízový sirup s nižší energetickou hodnotou, dávku cukru snížíme a sirup musíme sterilovat. Více o sterilaci a přípravě sirupů naleznete níže.
Související články a recepty:
co se dá udělat se zbytkem po marmeládě rybízové??
Některé zbytky ovoce lze skutečně ještě použít podruhé. Z odkapaného ovoce při přípravě některých ovocných šťáv lze ještě připravit marmeládu. V tomto případě, ale opravdu nevím jestli se dá drť po marmeládě ještě nějak zužitkovat.
Jitka