Sušení švestek

Sušení švestek postup

Na sušení švestek jsou vhodné přezrálé, až mírně zavadlé větší švestky, které sami začínají opadávat ze stromů a mají vysoký obsah cukru.

Příprava sušených švestek:

Švestky přebereme, opereme a zbavíme stopek. Po částech je ponoříme na velkém cedníku nebo v drátěném košíčku do vařící vody s přídavkem kyseliny citrónové (5 g na 1 l vody), po 15 – 20 vteřinách je ochladíme ve studené vodě.

Předvařené švestky necháme odkapat, osušíme je a potom sušíme v troubě na 40 stupňů 4 – 5 hodin, až je slupka zvrásněná. Trouba musí být maličko pootevřená, aby mohla unikat vlhkost ven. Švestky vyndáme obrátíme a necháme pozvolna vychladnout (asi 5 hodin) a porosáknout vzdušnou vlhkostí.

Pak je opět vložíme do trouby rozehřáté na 70 stupňů na 5 hodin. Opět vyndáme a neháme 5 hodin vychladnout. Znovu je vložíme do trouby a sušíme 5 hodin při 70 stupních. Ke konci můžeme troubu uzavřít a nechat švestky prosáknout vlhkým vzduchem.

Švestky nakonec dosušíme při teplotě 65 stupňů. Sušení švestek je poněkud zdlouhavé, ale pokud chceme mít švestky pěkně vláčné, aby při stisknutí nepukaly a neuvolňovaly šťávu nebo nebyly vodnaté nebo tvrdé, určitě se nám vyplatí sušení švestek nepodcenit.

Poznámka k sušení švestek
Pokud nás neodradil zdlouhavý postup při sušení a chceme si sušené švestky uchovat co nejdéle krásně vláčné, dáme je po usušení do cukerného rozvaru (na 1 l vody 1 kg cukru), povaříme 5 minut a necháme do druhého dne proslazovat. Druhý den je opět přivedeme k varu, potom je vyndáme, necháme odkapat a těsně narovnáme do zavařovacích sklenic. Sterilujeme 40 minut při teplotě 90 stupňů. Více o sušení ovoce naleznete níže.
Související články a recepty:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *