Vitamín A

Vitamín A , provitamín A betakaroten

Vitamín A (Axeroftol)

Vitamín A je v tucích rozpustný vitamín, existující ve dvou přirozených formách, z nichž známější je A1 (retinol). Méně známá forma je vitamín A2 (3-dehydroretin). Jeho zdrojem je alfa-karoten, beta-karoten a lykopen, což jsou oranžová a červená barviva. Náš organismus si z provitamínu A betakarotenu dokáže vitamín A sám vytvořit.

V ovoci a zelenině je vitamín A většinou obsažen pouze ve formě provitamínu karotenu. Jeho vydatným zdrojem jsou například šípky, meruňky, broskve, banány, ale i meloun a borůvky. Ze zeleniny to je především mrkev, špenát, hrášek, kapusta, brokolice, kukuřice, dýně, zelí, chřest, paprika a podobně. Jestliže je v těle vitamínu A dostatek, tělo betakaroten jako vitamín nepřijme.

Při zpracování surovin je karoten poměrně stálou složkou, trpí jen intenzivnějším okysličováním. Vitamín A je citlivější vůči oxidačním procesům, zejména za přítomnosti některých kovů (železa). V ovoci a zelenině se vyskytuje v malé míře, je ale obsažen v některých živočišných produktech jako jsou rybí tuk, máslo, játra, krev, žloutky, maso některých ryb a podobně.

Vitamín A je důležitý pro řádný průběh mnoha procesů látkové přeměny. Nezbytný je pro správnou funkci horních dýchacích cest, zažívacího a močového ústrojí, pro udržení hezké, zdravé kůže i při různých kožních potížích (akné, vyrážky, stařecké skvrny), proti unaveným očím, ovlivňuje také tvorbu spermií a vajíček. Reguluje růst, proto ho potřebují zejména mladé, vyvíjející se organismy. Zevně také napomáhá zdravé pleti, zubům a vlasům. Užívání přímo vitamínu A v těhotenství je nutno konzultovat s lékařem (obecně se nedoporučuje).

Optimální denní dávka vitamínu A je 800 mikrogramů nebo dvojnásobná dávka karotenu. Jeho nedostatek se projevuje poruchami růstu, šeroslepostí a při trvalejším nedostatku i vysycháním a rohovatěním spojivek a rohovky. Proto je někdy nazýván vitamínem zraku. Někdy se také můžeme setkat s tím, že zvýšený příjem vitamínu A je prevencí proti rakovině. Je to pravděpodobně tvrzení nepravdivé, tyto účinky nebyly jednoznačně prokázány.

Související články:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *