Kategorie: Švestky
Zavařování švestek
Švestkový kompot
- téměř zralé, pevné a sladké švestky
Nálev (na 1 litr vody):
- 400 g cukru
Příprava receptu na švestkový kompot:
Švestky přebereme, zbavíme stopek a dobře opereme. Připravené švestky rozkrájíme na půlky a vypeckujeme. Urovnáme je řeznou plochou dolů do zavařovacích sklenic a zalijeme horkým nálevem. Sklenice uzavřeme víčky, dáme do zavařovacího hrnce s horkou vodou a sterilujeme. Po zahřátí na 85 stupňů při této teplotě
Švestky ve vlastní šťávě
Sterilované švestky ve vlastní šťávě se nám v zimě budou určitě hodit k přípravě koláčů, buchet, bublaniny, žemlovky a ovocných knedlíků.
- tvrdé, zralé švestky
- trochu cukru (nemusí být)
Švestky zbavíme stopek, dobře omyjeme, necháme odkapat, nakrájíme na půlky a odpeckujeme. Půlky švestek skládáme těsně na sebe vnitřní stranou dolů do
Domácí švestková povidla
Švestková povidla je tradiční recept, který se v sezóně švestek připravuje už odpradávna. Naše babičky by si pečení buchet, koláčů nebo zdobení vdolků bez povidel ani nedovedly představit.
Recept na švestková povidla
- dobře vyzrálé, až přezrálé švestky s vysokým obsahem cukru
- tence sloupnutá citrónová kůra
- vanilkový lusk
- skořice
Švestky rozložíme na slunci a necháme je mírně zavadnout. Potom je zbavíme stopek a dobře omyjeme.
Pod pokličkou švestky rozvaříme s malým množstvím vody a prolisujeme přes síto s většími otvory, čímž odstraníme také pecky.
Nebo je rozloupeme, vyndáme
Švestková povidla bez míchání
Švestková povidla bez míchání jsou poměrně snadný recept na tuto aromatickou pochoutku ze švestek, bez zdlouhavého stání u plotny a neustálého míchání. Je zde opravdu zakázáno povidla míchat. Největší práce je vlastně rozloupnout a vypeckovat švestky.
- 2,5 kg vypeckovaných švestek nebo rynglí
- 350 g cukru
- 0,15 l octa
Omyté ovoce zbavíme stopek a pecek, rozloupané na půlky v kastrolu posypeme cukrem, polijeme octem a uložíme na 12 hodin na chladné místo. Potom vaříme velmi mírným varem asi 4 – 5 hodin. Nesmí se však směsí míchat.