Kategorie: Celer
Kořenová zelenina v soli
Samozřejmě není nad čerstvou zeleninu, ale pokud jí máme v sezóně přebytek a nevíme si s tím rady, sáhneme určitě po nějakém receptu a zeleninu naložíme do sklenic. Kořenová zelenina v soli je jeden ze způsobů konzervace pro její pozdější spotřebu. V zimě jí můžeme použít do polévky, omáčky a podobně.
Zavařování celeru
Sterilovaný celer ve sladkokyselém nálevu
- čerstvý tvrdý celer
- 2 kolečka cibule (do jedné sklenice)
Koření (pro litrovou sklenici):
- 2 kuličky pepře
- 2 kuličky nového koření
- 1/3 lžičky žlutých hořčičných semínek
Nálev (na 1 litr vody):
- 0,3 l 8% octa
- 20 g soli
- 65 g cukru
Celer na chvíli namočíme do studené vody. Potom ho omyjeme, oloupeme a nakrájíme na kostičky, menší hranolky nebo plátky silné asi 7 mm.
Pokrájený celer povaříme téměř doměkka ve vodě s kyselinou citrónovou (10 g na 1 l vody). Celer vyndáme, propláchneme na cedníku studenou vodou a necháme odkapat.
Po té ho naplníme do sklenic, na jejichž dno jsme dali koření a cibuli, zalijeme horkým nálevem, uzavřeme víčky, dáme do zavařovacího hrnce s horkou vodou a sterilujeme.
Po zahřátí na 95 stupňů při této teplotě sterilujeme 30 minut (sklenice 0,7 – 0,9 l), 25 minut (sklenice 0,3 – 0,5 l). Po ukončení sterilace sklenice
Sušená celerová nať
Sušený celer
Sušený celer si i po usušení uchovává své chuťové vlastnosti. Je vhodný zejména do polévek a omáček.
Příprava receptu na sušený celer (bulvy):
Čerstvé bulvy celeru namočíme do studené vody, po chvilce je dobře omyjeme, oloupeme a znova opláchneme. Celer rozkrojíme na půlky nebo čtvrtky, ovaříme ve vodě, až je uvnitř měkký a když ho nabodneme na vidlici, lehce z ní
Řapíkatý celer a co obsahuje
Celer řapíkatý na rozdíl od celeru bulvového vytváří větší nadzemní část a má malou bulvu, která je nevhodná ke spotřebě. Listové řapíky jsou silné a dužnaté. Tradiční odrůdy se dříve bělily například vysokým nahrnováním zeminy k řapíkům, svazováním rostlin, obalováním řapíků tmavým papírem, popřípadě se celé rostliny ukládaly do temného sklepa nebo do zakrytého pařeniště, kde se po čase vybělily. Nové odrůdy s bělavými až žlutozelenými listy jsou samobělící. Řapíky se upravují podobně jako chřest, fazolové lusky nebo se přidávají do karbanátků, jako například pór. Je to cenná a chutná zelenina s dietetickými účinky. Takže proč jíst řapíkatý celer a co obsahuje tato neprávem trochu opomíjená zelenina?
Řapíkatý celer a co obsahuje tato zdraví prospěšná zelenina
Tak jako celer bulvový i jeho příbuzný celer řapíkatý je zelenina s vysokým obsahem vitamínů a minerálů. Řapíkatý celer je především bohatým zdrojem vitamínu C, dále obsahuje vitamín A, E, K a některé vitamíny