Kategorie: Moučníky s ovocem

Křehký jablečný závin z nekynutého těsta

Křehký jablečný závin z nekynutého těsta - recept

Jablečný závin, nebo taky štrůdl, patří už odpradávna mezi naše tradičně nejoblíbenější moučníky. Na jeho přípravu existuje několik receptů z nichž nejjednodušší je z koupeného listového těsta. Nejen na podzim v sezóně jablek je určitě dobré mít po ruce hned několik variant, mezi které patří i recept na křehký jablečný závin z nekynutého těsta. 

Meruňkový koláč s tvarohem

Tříbarevný meruňkový koláč s tvarohem

Tento rok jsem dostala od sestřenice opravdu velké množství meruněk, takže jsem udělala spoustu marmelády, kompotů, meruňky ve vlastní šťávě, něco jsem i usušila a na řadu pochopitelně přišel i nějaký ten koláč. Nechtěla jsem péci klasický s drobenkou ať už kynutý či jednoduchou a rychlou variantu, takže jsem prošla můj sešit s recepty a přišel mi pod ruku tříbarevný koláč. Trochu jsem ho jen pozměnila, tvarohovou náplň doplnila meruňkami a tak vznikl můj meruňkový koláč s tvarohem.

Žemlovka s jablky

Žemlovka s jablky neboli zemlbába

Žemlovka s jablky nebo také zemlbába je starý recept, který pekly již naše babičky. Ráda na tu dobu vzpomínám, kdy jsem byla ještě dítě, vůně žemlovky provoněla babiččinu kuchyni a s dědou jsem čekali, až se do ní budeme moci pustit. I já jí občas ráda upeču, protože recept na zemlbábu je rychlý, jednoduchý a finančně nenáročný.

Vdolky z kynutého těsta

Vdolky z kynutého těsta

Z mládí se mi vybavuje spousta výborných jídel a moučníků, které vařila a pekla moje babička. Vdolky z kynutého těsta jsou jedním z nich. Jako děti jsme chodily potají do lednice na výborný krém, kterými je zdobila. Všichni jsme jim říkali „vdolky s parádou“. Ráda si tuto dobu připomenu, občas je upeču a velmi chutnají i mým dětem (samozřejmě, že na krém chodí do lednice také).

Výborný meruňkový koláč na plech

Výborný meruňkový koláč na plech recept

Recept na výborný meruňkový koláč na plech je jedním z moučníků, který si můžeme připravit z kompotovaných meruněk. Díky krému a šlehačce je koláč jemný a nadýchaný, takže se na jazyku jenom rozplyne. Podle toho se i původně jmenuje „Ráj v puse“.

Jablečné muffiny se skořicí

Jablečné muffiny se skořicí recept

Muffiny jako moučník oceníme k odpolední kávě, ale i k snídani, jako dobrotu, která nám zpříjemní začátek dne. Existuje spoustu receptů na tyto „malé bábovičky“, které se s oblibou pečou snad po celém světě. Jejich příprava většinou nebývá příliš složitá, ale nabízí velkou rozmanitost. Jablečné muffiny se skořicí jsou jedním z rychlých, jednoduchých, ovocných receptů na tyto nadýchané bochánky.

Mřížkový koláč s jablky

Mřížkový koláč s jablky recept

Na ovocný koláč s jablky existuje spoustu receptů. V sezóně jablek je určitě dobré mít po ruce hned několik variant na toto ovocné pečení. Mřížkový koláč s jablky je starý klasický recept na moučník, který pekly již naše babičky. Je velmi chutný a jeho příprava je snadná.

Ostružinový koláč s tvarohem

Ostružinový koláč s tvarohem recept

V sezóně ostružin bychom si kromě velmi chutných zavařenin jako je kompot, džem, sirup a podobně, určitě měli připravit i nějaký ten koláč. Ostružinový koláč s tvarohem je lehký a vláčný ovocný moučník, ideální na teplé letní dny. Navíc je snadný a rychlý, ale u nás doma i rychle snědený, proto ho většinou dělám hned z dvojité dávky.