Kategorie: Rybíz

Zavařování rybízu

Zavařování rybízu recepty

Rybíz černý, červený i bílý má vysoký obsah pektinových látek a vitamínu C, který se při dodržení správného postupu při zavařování rybízu z velké části zachovává. Černý rybíz mimo jiné obsahuje také hodně tříslovin.

Rybízový kompot

Rybízový kompot recept
Ingredience na rybízový kompot:
 • čerstvý červený nebo černý rybíz

Nálev (na 1 litr vody):

 • 850 g cukru

Příprava receptu na rybízový kompot:
Rybíz opereme, otrháme třapiny, bobule nasypeme do zavařovacích sklenic a přitom dobře setřásáme, abychom sklenice co nejvíce naplnily. Rybíz zalijeme horkým nálevem, sklenice hned uzavřeme víčky, dáme do zavařovacího hrnce s horkou vodou a sterilujeme. Po zahřátí na 85 stupňů

Rybízový džem

Rybízový džem recept

Rybízový džem, který u nás patří asi k nejoblíbenějším, můžeme připravovat z červeného, černého i bílého rybízu. Díky vysokému obsahu pektinových látek v rybízu výborně želíruje, takže jeho příprava je jednoduchá a nemusí se jí obávat i naprostí začátečníci. Je výborný namazaný na palačinky, linecké cukroví do bílého jogurtu a podobně.

Ingredience na rybízový džem:
 • červený, černý nebo bílý rybíz

Na 1 kg očištěného rybízu:

 • 800 g cukru

Příprava receptu na rybízový džem:
Rybíz opereme, bobule otrháme a polovinu umeleme na mlýnku na ovoce. Nebo tuto polovinu rybízu krátce povaříme a prolisujeme na sítu.

Prolisovanou šťávu nebo rozemletý rybíz a zbylé bobulky rybízu vaříme v nízké vrstvě v širokém kastrolu, až bobule změknou a džem se zahustí.

Džem z rybízu a třešní

Džem z rybízu a třešní recept

Kombinací více druhů ovoce při jeho konzervování získáme nové chutě. Navíc má-li jedno ovoce málo pektinových látek a přidáme k němu ovoce s vyšším obsahem pektinů, nemusíme přidávat želírující přípravky. Zkuste si udělat džem z rybízu a třešní.

Ingredience na džem z rybízu a třešní:
   • 1 kg očištěného rybízu
   • 1 kg třešní
   • 1,15 kg cukru
   • 100 ml vody
Příprava receptu na džem z rybízu a třešní:
Opraný rybíz zbavíme třapin, dáme do kastrolu a za stálého míchání zahříváme, až se rozvaří.

Necháme jej prokapat přes sáček z jemné tkaniny nebo plátýnko. Rybíz neprotlačujeme, aby šťáva zůstala čirá. Z 1 kila získáme asi 1/2 l šťávy.

Rybízová marmeláda

Rybízová marmeláda recept

Rybízová marmeláda je recept, který stojí za to vyzkoušet, protože její příprava je jednoduchá, rychlá a obejde se bez konzervantů. Je výborná namazaná na chleba, do jogurtu nebo na linecké cukroví.

Ingredience na rybízovou marmeládu:
 • červený nebo černý rybíz (směs čeveného, bílého a černého rybízu)

Na 1 kg rybízového protlaku:

 • 700 g cukru

Příprava receptu na rybízovou marmeládu:
Rybíz dobře opereme, zbavíme stopek a třapin, podlijeme malým množstvím vody a přiklopené rozvaříme. Pak jej prolisujeme na sítu nebo rozmixujeme. Protlak odvážíme a v širokém kastrolu odpařujeme, až se objem zmenší asi o třetinu. Ve dvou dávkách přidáme cukr tak, aby se var nepřerušil. Vařící rybízová marmeláda se naplní až po okraje do skleniček,

Rybízový sirup

Rybízový sirup recept

Když je sezóna rybízu v plném proudu a vy už jste přejedení rybízových koláčů, máte hotovou marmeládu a jiné zavařeniny, určitě stojí za zkoušku připravit si rybízový sirup za studena. Je to jednoduchý a rychlý recept, na který navíc můžeme použít všechny druhy rybízu od bílého až po černý. Sirup z rybízu by určitě stál za více pozornosti, a to nejen kvůli jeho výborným chuťovým vlastnostem, ale i pro blahodárné účinky rybízu na náš organismus.

Recept na rybízový sirup

Ingredience na rybízový sirup:
 • dobře vyzrálý červený rybíz nebo směs bílého, červeného a černého rybízu

Na 1 kg šťávy :

 • 1,5 kg cukru
 • 3 g kyseliny citrónové

Příprava rybízového sirupu za studena:

Rybíz opereme, otrháme od třapin, částečně rozmačkáme, odvážíme, zalijeme převařenou vodou (na 1 kg 3/4 l vody) a necháme 12 hodin stát.

Potom necháme směs překapat přes plátěný sáček nebo přes plátýnko.

Čirou šťávu odvážíme, smícháme s cukrem a kyselinou citrónovou a hned nalijeme do čistých, suchých lahví. Lahve uzavřeme vyvařenými

Sirup z černého rybízu

Sirup z černého rybízu recept

Černý rybíz patří bezesporu k našim nejhodnotnějším druhům ovoce, co se vitamínů a jiných látek týká. Obsahuje velké množství vitamínu C (více než rybíz červený i bílý), vitamíny skupiny B, rutin (vitamín P), karoten (z něhož se vytváří vitamín A) a mnoho minerálních látek. Jeho složení a příznivé účinky na náš organismus by se daly popsat v opravdu obsáhlém článku. Z černého rybízu si můžeme připravit spoustu chutných zavařenin, mezi které patří i recept na sirup z černého rybízu, který má krásnou barvu a výrazné aroma.

Recept na sirup z černého rybízu

Ingredience na sirup z černého rybízu:
 • černý rybíz
 • 1,5 kg pískového cukru (na 1 kg rybízové šťávy)
 • 3 g kyseliny citrónové (také na 1 kg šťávy)
Příprava receptu na sirup z černého rybízu:
Z rybízu otrháme třapiny, důkladě propáchneme, zalijeme horkou vodou (na 1 kg rybízu použijeme 3/4 l vody) a necháme 12 hodin stát.

Potom směs necháme překapat přes plátýnko, plátěný sáček nebo utěrku. Do překapané šťávy přidáme

Rybízový rosol

Rybízový rosol recept

Všechny zavařeniny připravené z rybízu jsou velmi aromatické a mají krásnou barvu. Rybízový rosol je jednou z nich. Můžeme ho vyrobit jak z červeného, tak i z černého rybízu. Z rybízu bílého má rosol málo výraznou barvu, proto ho většinou používáme v kombinaci s jiným ovocem.

Recept na rybízový rosol

Ingredience na rybízový rosol:
 • červený nebo černý rybíz
 • kousek celé skořice (nemusí být)

Na 1 l šťávy :

 • 750 g cukru
Příprava rybízového rosolu:
Rybíz důkladně opereme, otrháme třapiny a dáme do kastrolu.

Kuličky rybízu podlijeme asi do poloviny vodou a pod pokličkou rozvaříme doměkka.

Horký rybíz se šťávou necháme volně překapat přes plátýnko. Ovoce nemačkáme, neboť by se šťáva zakalila, čímž by byl kalný i