Domácí jablečný ocet

Domácí jablečný ocet recept

Jablečný ocet byl odpradávna užíván jako lidový lék, ale hodit se nám bude i v kuchyni do zálivek na saláty, okyselování mnoha jídel a podobně. Koupit si ho můžeme jako zdravější alternativu octa vinného, ale proč si nepřipravit jednoduchý recept na domácí jablečný ocet sami. Existuje několik způsobů, jak si doma vyrobit tento přírodní ocet.

Recept na domácí jablečný ocet,  jeho použití a učinky na naše zdraví

Příprava jablečného octa

Z omytých jablek vykrájíme vadné části, odstraníme stopky a okvětí a plody nastrouháme i se slupkami a jádřinci. Lze použít rovněž zbytky, například po přípravě kompotu (slupky a jádřince). Ve sklenici zalijeme drť teplou převařenou vodou (1 l na 0,4 kg drtě). Na každý litr vody přidáme 100 g cukru nebo medu a pro urychlení octové fermentace 20 g suchého černého chleba, chlebové kůrky nebo 10 g potravinářských kvasnic. Nádobu povážeme gázou a uložíme jí na tmavém místě s teplotou 20 – 30 stupňů. Ultrafialové paprsky totiž nejsou při průběhu fermentace příliš žádoucí. Zalitou drť denně promícháme dřevěnou vařečkou.

Po 10 dnech přelijeme přes gázu nebo plátýnko, vymačkáme a ještě jednou přecedíme do sklenice se širokým otvorem. Na každý litr lze přidat 50 – 100g cukru nebo medu a dobře promíchat, až je směs homogenní. Nádobu zakryjeme gázou a uložíme na teplém místě (během této doby již nemícháme). Konec fermentace poznáme, když se tekutina uklidní a nabyde čisté světlé barvy. V závislosti na kvalitě šťávy bude jablečný ocet připraven k použití za 40 – 60 dní. Plastovou hadičkou stočíme do lahví, přičemž tekutinu ještě přefiltrujeme přes nálevku vyloženou gázou. Láhve uzavřeme a uskladíme v chladu.

Zjednodušený recept na domácí jablečný ocet

Ze slupek
Zavařovací sklenici naplníme slupkami ze zdravých jablek a zalijeme převařenou oslazenou vodou (2 lžíce cukru na jednu sklenici vody). Sklenici ovážeme plátýnkem a necháme 3 – 4 týdny stát. Potom přecedíme a slijeme do láhve. Uskladníme v lednici.

Z celých jablek
Z  jablek odstraníme vadné části, stopky a zbytky okvěti, s jádřinci a slupkami nastrouháme a vložíme do sklenice. Zalijeme převařenou a oslazenou vodou. Na 400 g jablek je třeba asi 1 litr vody a 100 g cukru. Po té ovážeme papírovou utěrkou a necháme asi týden na tepém místě. Dvakrát za den dobře promícháme dřevěnou vařečkou. Po té scedíme, opět zakryjeme a uložíme na 3 týdny na tmavé místo. Nakonec ocet přecedíme do lahví a uskladníme v lednici.

Účinky jablečného octa

Jablečný ocet obsahuje draslík, který má příznivý vliv na pokožku, srdce a cévy. Pektin v jablkách, což je vláknina, napomáhá snižovat krevní tlak a cholesterol. Jablečný ocet v kombinaci s jinými potravinami pomáhá extrakci vápníku, důležitého pro pevnost kostí a na zdravé zuby. Beta-karoten  je důležitý pro boj s volnými radikály a hořčík podporuje látkovou výměnu. Jablečný ocet je i vhodným prostředkem na hubnutí, pro ty kdo chtějí redukovat svojí váhu.

Způsoby užívání jablečného octa

Jedna polévková lžíce denně může snížit hladinu cholesterolu v krvi a dopomoci ke zdravým játrům. Taktéž nám stejné množství může pomoci s žaludečními problémy, nadýmáním a plynatostí. Lidem se sklonem k usazování škodlivin v ledvinách a žlučníku (písek nebo kameny) se doporučuje pít 2 x denně dvě lžičky s dvěma lžičkami medu na půl sklenice převařené vody.
Zevně se jablečný ocet užívá pro zmírnění příznaků akné a následných jizev. Pomáhá zabíjet baktérie, které akné způsobují. Před aplikací na pokožku se musí dostatečně naředit vodou, protože by mohlo dojít ke vzniku spálenin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *