Sušení ovoce a zeleniny
Správně usušené ovoce a zelenina mají být vzhledné, chutné a po nabobtnání vodou co nejpodobnější čerstvým plodům a ztráta cenných látek by měla být co nejmenší. Sušení ovoce a zeleniny je jedním z oblíbených způsobů, jak si je uchovat na pozdější spotřebu.
V domácnosti sušíme ovoce a zeleninu za příznivého počasí venku, v troubě, na topení nebo v malých sušárnách. Nejvhodnější k sušení jsou různá síta zasazená do rámečků, protože k sušené surovině může proudit vzduch ze všech stran. Sušení přímo na plechu není tak vhodné, když tak je dobré ho vyložit pergamenovým nebo pečícím papírem. Sušení venku je vhodné spíše v polostínu. Často ho kombinujeme se sušením v troubě, přičemž venku si suroviny jen předsušíme. Při sušení v troubě je nutné odvádět vodní páru z vysušovaného produktu většinou pootevřenými dvířky.
Úprava plodů před sušením
Obvykle sušíme některé druhy zeleniny, zeleninové natě a některé druhy ovoce. Čerstvé a zdravé ovoce dobře omyjeme, oškrábeme nebo oloupeme, zbavíme pecek, jádřinců, stopek a podobně. Natě zbavíme přebytečné vody. Některé druhy zeleniny (mrkev, celer, petržel, kedlubny a podobně) nakrájíme nebo nastrouháme a krátce předvaříme. Světlé ovoce hned po oloupání namočíme do okyselené vody, aby nehnědlo. Ovoce můžeme také předvařit v cukerném roztoku, před použitím snadněji bobtná a lépe si udrží tvar i barvu.
Teplota při sušení
Sušení ovoce a zeleniny by mělo zpočátku probíhat při nižších teplotách, aby mohla dobře unikat pára ze středu plodů a plody nepopraskaly a nevytekla šťáva. Později můžeme teplotu zvýšit.
- Ovoce sušíme na počátku mezi 50 – 60 stupni. Hlavní sušení probíhá při 65 – 80 stupních.
- Předvařenou zeleninu sušíme nejdřív při 75 – 80 stupních a potom při 65 – 70 stupních.
- Zelené natě a aromatické bylinky sušíme jen při 55 stupních, aby neztratily vonné složky.
Usušené plodiny skladujeme v suchu a chladu v plátěných sáčcích, v krabicích nebo v zavařovacích sklenicích.
Související recepty: