Sušení paprik
Srpen a září jsou hlavní měsíce sklizně mnoha druhů zeleniny, mezi něž patří i papriky. Některé roky je úroda tak velká, že je nestačíme zpracovat v čerstvém stavu, takže přichází na řadu zavařování. Sušení paprik je také jeden ze způsobů, jak si poradit v sezóně s přebytky této plodové zeleniny pro její pozdější využití.
Sušení paprik
Pro sušení paprik jsou vhodné čerstvé dužnaté červené, zelené i žluté papriky. Můžeme je sušit buď navlečené na niti nebo pokrájené na půlky nebo na menší kousky.
Papriky sušené na niti
Papriky navlékneme na silné (režné) nitě tak, aby se navzájem nedotýkaly a měly ze všech stran dostatečný přístup vzduchu. Rozvěsíme je na teplém, krytém, vzdušném místě a usušíme. Správně usušené papriky musí být křehké.
Sušené pokrájené papriky
Papriky očistíme, zbavíme jádřinců a semen a nakrájíme na půlky, čtvrtky nebo proužky. Takto připravené je vložíme do vařící vody a vaříme velmi mírným varem asi 10 minut. Povařené papriky necháme odkapat, rozložíme na síta určená pro sušení ovoce a zeleniny a sušíme v troubě zpočátku při teplotě 50 stupňů, později při 60 stupních a dosoušíme opět při 50 stupních. Papriky můžeme sušit samozřejmě i v sušičce. Po té je uskladníme v plátěném sáčku nebo v uzavíratelných sklenicích.
Více o sušení zeleniny naleznete zde.
Použití sušených paprik
Celé sušené papriky před použitím opláchneme, namočíme do teplé vody, aby nabobtnaly a zvláčněly. Potom pečlivě odstraníme jádřince. Papriky můžeme plnit mletým masem a připravovat jako čerstvé plněné papriky nebo pokrájet na proužky a použít do masových šťáv, omáček a podobně.
Pokrájené usušené papriky před použitím také namočíme do vlažné vody a používáme stejně jako čerstvé. Přidáváme je do polévek, omáček, pod maso nebo třeba na pizzu a podobně.
Napsat komentář