Zavařování zeleniny

Zavařování zeleniny - základní postupy

Zavařování zeleniny je jeden ze způsobů, jak si tuto hodnotnou potravinu dlouhodobě uchovat. Zeleninu v domácnosti většinou zavařujeme ve sladkokyselém nálevu. Sterilujeme jí v jednom druhu nebo ve směsích. Zeleninu nejdříve dobře očistíme, popřípadě oloupeme a pokud je třeba pokrájíme na vhodné tvary. Většinu druhů předváříme (vyjma okurek apod.) v osolené vodě (10 g soli na 1 l vody) například mrkev, fazolky, kedlubny, papriky, feferónky a zelí. V okyselené vodě předvařujeme například květák, cibulky, celer a brokolici tak dlouho, až sklouzne z vidlice. Zavařování různých druhů zeleniny se liší  především v použitém nálevu, přísadách a koření. Zeleninu plníme do zavařovacích sklenic, zalijeme horkým nálevem, přičemž do nálevu můžeme použít vodu z ováření.

Takže připravenou zeleninu odvážíme, urovnáme do sklenic, proložíme opláchnutým kořením a dalšími přísadami a po té zalijeme připraveným horkým nálevem. Jeho koncentrace záleží na tom, v jakém poměru sklenice plníme. Při 60% zeleniny a 40% nálevu připravíme nálev slabší (na 1 l vody 250 – 300 ml octa, 20 g soli a 60 – 80 g cukru). Při větším podílu zeleniny asi 75% připravíme nálev silnější (na 1 l vody 300 – 350 ml octa, 25 g soli a asi 100 g cukru). Ocet používáme 8%. Při ováření zeleniny v osolené vodě snížíme dávku soli v nálevu.

vegetables-1363034_640

Sklenice uzavřeme víčky, vložíme do zavařovacího hrnce s teplou vodou asi 60 stupňů. Po zahřátí na sterilační teplotu 90 stupňů (asi 20 minut) při této teplotě sterilujeme. Sklenice 0,7 – 0,9 l zavařujeme 25 minut, sklenice 0,4 – 0,5 l 20 minut. Potom sklenice ze zavařovacího hrnce hned vyndáme a necháme vychladnout nebo ochladíme v horké vodě do které pomalu, aby nám sklenice nepopraskaly, přiléváme studenou vodu.

Související recepty: