Nálev na okurky
Sladkokyselý nálev na okurky lze připravit několika způsoby. Na nakládání můžeme použít speciální přípravky jako je například Nova a Deko, které jsou směsí koření s cukrem a solí. Většina hospodyněk však preferuje výrobu nálevu vlastního, jehož příprava není příliš složitá. Pokud sterilujeme střední množství okurek zhotovíme si nálev z vody, octa, cukru a soli. Okurky urovnáme do zavařovacích sklenic, proložíme opláchnutým kořením a dalšími přísadami a zalijeme horkým nálevem – Recept na okurky sterilované ve sladkokyselém nálevu.
Sterilujeme-li jen jednu nebo dvě sklenice přidáváme stejné přísady a koření jako u sterilovaných okurek ve sladkokyselém nálevu, potom rovnou do sklenice nalijeme 55 – 60 ml 8% octa, nasypeme 6 g soli (1 lžička) a 15 – 20 g pískového cukru (1 mírně navršená lžíce) a okurky zalijeme vroucí vodou. Sterilujeme-li větší množství okurek najednou, můžeme si 5 l nálevu připravit podle tohoto receptu:
Nálev na okurky
3/4 lžičky celého pepře, 1/4 lžičky nového koření, 3 bobkové listy, 5 roztlučených hřebíčků nasypeme do 3,75 l vody a 1 l 8% octa (nebo 3,6 l vody a 1,1 l 8% octa), přidáme 3 lžičky žlutých hořčičných semínek, 4 snítky kopru, 400 – 600 g cukru krupice, 100 g soli a přivedeme k varu. Rozvar sejmeme z plotýnky a necháme 2 hodiny vylouhovat. Potom ho přecedíme ohřejeme na 60 – 80 stupňů a hned použijeme k zalévání okurek.
Do každé sklenice ještě přidáme 2 kolečka mrkve, 2 kolečka cibule, 2 kolečka křenu případně snítku mladého kopru nebo feferónku. Sklenice uzavřeme víčky, vložíme do zavařovacího hrnce s horkou vodou a sterilujeme. Sklenice o obsahu 0,7 – 0,9 l sterilujeme 25 minut, 0,5 l 20 minut při teplotě 90 stupňů. Samotné sterilaci předchází zahřátí na 90 stupňů, které by mělo trvat asi 20 minut.
Napsat komentář