Rybízový rosol

Rybízový rosol recept

Všechny zavařeniny připravené z rybízu jsou velmi aromatické a mají krásnou barvu. Rybízový rosol je jednou z nich. Můžeme ho vyrobit jak z červeného, tak i z černého rybízu. Z rybízu bílého má rosol málo výraznou barvu, proto ho většinou používáme v kombinaci s jiným ovocem.

Recept na rybízový rosol

Ingredience na rybízový rosol:
    • červený nebo černý rybíz
    • kousek celé skořice (nemusí být)

Na 1 l šťávy :

  • 750 g cukru
Příprava rybízového rosolu:
Rybíz důkladně opereme, otrháme třapiny a dáme do kastrolu.

Kuličky rybízu podlijeme asi do poloviny vodou a pod pokličkou rozvaříme doměkka.

Horký rybíz se šťávou necháme volně překapat přes plátýnko. Ovoce nemačkáme, neboť by se šťáva zakalila, čímž by byl kalný i rosol.

Čirou odkapanou šťávu odpařujeme potom v širokém kastrolu. Když se šťáva odpaří přibližně na třetinu svého objemu, přidáme cukr a za stálého míchání vaříme, než šťáva začne rosolovat.

Tvoří-li se pěna, sebereme jí až na konci varu. Kdy je rosol hotový, poznáme jednou ze zkoušek jako u marmelády nebo džemu: Jak poznáme, že je marmeláda nebo džem hotový.

Vařící rybízový rosol plníme do skleniček, okraje rychle otřeme a hned upevníme víčka. Skleničky obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Poznámka k rybízovému rosolu
Čirou šťávu můžeme získat také za studena v odšťavňovači. Odpadne rozvařování rybízu a překapavání přes plátýnko. Na druhou stranu, za horka se lépe uvolní pektinové látky ze slupek. Další postup s odpařováním čiré šťávy je již stejný. Správně připravený rosol by měl být průsvitný, lesklý a tuhý, že se dá krájet na plátky. Zdobíme jím moučníky nebo používáme jako pomazánku. Není však vhodný jako náplň k pečení, neboť se roztéká. Ze zbytku rybízu po odkapání můžeme ještě připravit rybízovou marmeládu.
Související články a recepty k zavařování rybízu:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *